Вие мислите за закупуване на слънчеви панели, но сте объркани какъв тип е подходящ за Вашите нужди? Има голям брой променливи, които трябва да вземете предвид, когато купувате слънчева фотоволтаична (PV) система. Нашата задача тук в Екс Пи Ай е да Ви предоставим максимално подробна и същевременно компактна информация, за да направите правилния за Вас избор. 

В тази статия ще научите всичко, което трябва да знаете за различните видове слънчеви панели за домашна употреба (монокристални и  поликристални)

Нека да започнем с различните видове фотоволтаични панели, които се предлагат на пазара, да изброим техните предимства и недостатъци, а след това да разгледаме няколко типични сценария, при които някои видове биха били по-добри от други.

Монокристални силициеви слънчеви клетки

Слънчевите клетки, изработени от монокристален силиций (моно-Si), наричан още еднокристален силиций (еднокристален Si), лесно се разпознават чрез своето равномерно оцветяване и еднообразен вид, което показва силиций с висока чистота, както можете да видите на Снимката тук:  монокристален фотоволтаичен панел

Монокристални слънчеви панели

Монокристалните слънчеви клетки са изработени от силиконови слитъци, които са с цилиндрична форма. За оптимизиране на производителността и намаляване на разходите за една монокристална слънчева клетка, от цилиндричните слитъци са изрязани четири страни, за да се направят силиконови пластини, което дава на монокристалните слънчеви панели характерен вид.

Добър начин за различаване на моно- и поликристалните слънчеви панели е, че поликристалните слънчеви клетки изглеждат перфектно правоъгълни, без заоблени ръбове.

Предимства

  • Монокристалните слънчеви панели имат най-високата ефективност, тъй като са изработени от най-висококачествен силиций. Тяхната ефективност обикновено е 16-22%
  • Монокристалните слънчеви панели са ефективни в пространството. Тъй като тези слънчеви панели осигуряват най-високи мощности, те изискват и най-малко пространство в сравнение с другите видове. Монокристалните панели произвеждат до четири пъти по-голямо количество електроенергия в сравнение с  тънкослойни такива.
  • Монокристалните фотоволтаични панели имат дълъг живот. Повечето производители на слънчеви панели поставят 25-годишна гаранция за монокристалните си слънчеви панели.
  • Склонни са да се представят по-добре от  поликристални слънчеви панели при слабо осветление.

Недостатъци

  • Монокристалните панели са най-скъпите. От финансова гледна точка, един слънчев панел, изработен от поликристален силиций (и в някои случаи тънък филм), може да бъде по-добър избор за някои собственици на жилища.
  • Ако слънчевият панел е частично покрит със сянка, мръсотия или сняг, цялата верига може да се счупи. Помислете дали да се снабдите с микроинвертори вместо централни низови инвертори, ако смятате, че покритието ще бъде проблем. Микроинверторите ще гарантират, че не цялата слънчева матрица е засегната от проблеми със засенчването, а само с един от слънчевите панели.
  • Процесът Czochralski се използва за производство на монокристален силиций. Това води до големи цилиндрични слитъци. От слитъците се изрязват четири страни, за да се получат силиконови пластини. Значително количество от оригиналния силиций завършва като отпадък.
  • Монокристалните слънчеви панели са по-ефективни при топло време. Ефективността страда, когато температурата се покачва, но е по-малка от тази на поликристалните слънчеви панели. За повечето собственици температурата не е проблем.


Поликристални фотоволтаични панели

Първите слънчеви панели на базата на поликристален силиций, известен също като полисилиций (p-Si) и мултикристален силиций (mc-Si), са пуснати на пазара през 1981 г. За разлика от монокристалните соларни панели, при производството на поликристалните слънчеви панели не се прилага процесът Czochralski. Суровият силиций се разтопява и се излива в квадратна форма, която се охлажда и нарязва на перфектно квадратни вафли.

Предимства

  • Процесът, използван за производството на поликристален силиций, е по-прост и по-кратък. Количеството отпадъчен силиций е по-малко в сравнение с монокристалния.
  • При поликристалните слънчеви панели се наблюдава тенденция за малко по-ниска топлинна толерантност в равнение с монокристалните слънчеви панели. Това технически означава, че те работят малко по-лошо от монокристалните слънчеви панели при високи температури. Топлината може да повлияе на ефективността на слънчевите панели и да скъси живота им. Този ефект обаче е незначителен и повечето собственици не трябва да го вземат под внимание. Също така този тип панели има значително по-добро КПД при по-мрачно време, т.е. те се влияят по-малко от сянката.

Недостатъци

  • Ефективността на поликристалните соларни панели обикновено е 15-19%. Поради по-ниската чистота на силиций, тези панели не са толкова ефективни, колкото монокристалните такива.
  • Притежават по-ниска ефективност на пространството. Обикновено трябва да покриете по-голяма повърхност, за да изведете същата електрическа мощност, както бихте направили със слънчев панел, изработен от монокристален силиций. Това обаче не означава, че всеки монокристален слънчев панел работи по-добре от този на базата на поликристален силиций.
  • Монокристалните и тънкослойните слънчеви панели са склонни да бъдат естетически по-приятни, тъй като имат по-равномерен външен вид в сравнение със синия цвят на поликристалния силиций.

  • Соларните фотоволтаични панели, които предлагаме, може да разгледате тук: Соларни панели.