Соларната фотоволтаична система, също PV система или слънчева електроенергийна система, е енергийна система, предназначена да доставя електричество чрез фотоволтаици, поставени под слънчева радиация. Състои се от няколко компонента, включително слънчеви панели за поглъщане и преобразуване на слънчевата светлина в електричество, соларен инвертор за преобразуване на електрически ток от постоянен в променлив ток, соларен контролер, както и монтаж, окабеляване и други електрически аксесоари за изграждане на една завършена работна система.

Работещи напълно безшумно, неотделящи никакви вредни емисии, фотоволтаичните системи все повече се налагат на пазара.

Видове фотоволтаични системи

Автономна соларна система: Системата се състои от елементите, изобразени на приложената снимка. Такъв тип система е подходящ за райони лишени от електрозахранване. През деня се захранваме от слънчевата енергия, а през вечерта разчитаме на заредените акумулатори. На следващият ден цикълът се повтаря. При добро оразмеряване, такъв тип система може да работи без прекъсвания, всеки ден в годината.

Хибридна соларна система - Работи идентично на автономната система, с разликата, че тук можем да използваме електрическата мрежа за захранване на консуматорите при недостиг на соларна енергия. Такъв тип конфигурации могат да съдържат по-малко на брой фотоволтаични панели, които да намалят сметката за ток.

 

 

Мрежова соларна система - В такъв тип конфигурация отсъстват акумулатори. Ползва се електроенергия през светлата част на деня, а през вечерта се използва изгодната нощна тарифа. Системите от този вид са изключително подходящи за намаляване сметките за ток. Такъв тип система също така може да се използва и за продаване на електроенергия на Електроразпределителните дружества на преференциална цена. За сега в България такъв тип системи се изграждат до 30KW - като изкупуването на електроенергията от ЕРП-тата е напълно задължително.

 

 

 

Примерни соларни конфигурации може да разгледате тук: Соларни конфигурации